הספר "רשת הזמן" / אלון הלפרין

הגיע הזמן לחשוף את הסיפור המסתורי של מושג הזמן

זמן הוא דבר כה בסיסי בחיינו עד שהוא נראה לעתים מובן מאליו. ואולם עצרו רגע וחשבו: מהו זמן? כיצד אפשר להגדיר אותו? אם תנסו להתעמק בהגדרה של מושג הזמן תגלו לא רק שהתשובה לשאלות אלה אינה טריוויאלית, אלא גם שלמרבה ההפתעה - מעולם לא נמצאה להן תשובה אחת ברורה ומוסכמת.

 

לפני 2,500 שנים הגדירו שני פילוסופים יוונים שתי תפיסות עולם מנוגדות של מושג הזמן: הרקליטוס הגדיר את הזמן כדבר היסודי ביותר בעולם ופרמנידס הגדיר אותו כאשליה בלבד.

הידעתם שגם הפילוסופיה והפיזיקה של המאה ה-21 ממשיכות להתווכח בנוגע לשאלה אם ה“זמן“ הוא אמיתי או אשליה בלבד? הספר שלפניכם מוביל את הקורא במסע מרתק בעקבות התפתחות הדיון במושג הזמן, מהעת העתיקה ועד המאה ה-21 ,ומתאר כיצד המהפכה שחוללו תורת היחסות ותורת הקוונטים בפיזיקה של המאה ה-20 פתחה כיווני חשיבה חדשים על מושג הזמן.

התחנות השונות במסע זה נוגעות בשאלות פילוסופיות על תפיסת המציאות, מסע בזמן, דטרמיניזם ובחירה חופשית. נושאים שהיו עד היום נגישים למעטים, כמו המסתורין העולה מתורת הקוונטים, הופכים בספר לתובנות בהירות. הספר דן גם בקשר בין תורת המורכבות והרשתות, שהיא תחום מחקר המתפתח במהירות בעשורים האחרונים, לבין מושג הזמן.

ההבנה של מערכות מורכבות, כמו מערכות ביולוגיות ומערכות כלכליות, חושפת תובנות חדשות בנוגע להתפתחות תהליכים בתחומים רבים בחיי היום - יום האישיים שלנו, בכלכלה ובחברה האנושית בכללותה.

בסופו של דבר מצטרפות תובנות אלה לכדי תיאוריה שלמה אחת על היקום, הזמן והמציאות.

אלון הלפרין הוא מרצה מבוקש בתחום ההיסטוריה והפילוסופיה של המדעים

ספר מעולה, משלב פילוסופיה ופיזיקה בצורה טובה ומעניינת, מסביר רעיונות גדולים בצורה פשוטה להבנה. 

הקריאה בספר גרמה לי לערער במציאות שאני מכיר ולחשוב עליה בצורה אחרת, ואני חושב שזה מה שספרים עיונים צריכים לגרום, לתת ידע שיפתח ויעצב את צורת המחשבה ובכך להתפתח. 


ספר מומלץ לחובבי הפילוסופיה והמדע.

הייתי בספר אחר כשקיבלתי לפני חודש וחצי את הספר רשת הזמן ורק היום התפניתי לקרוא אותו והוא מ-ע-ו-ל-ה !!! 

התחלתי לקרוא בערב ועוד מעט כבר 3 בלילה ואני בכוח מניח אותו כי צריך לישון וזה... 

הכתיבה של אלון הלפרין  לגמרי עומדת בכבוד ליד רבי מכר אחרים מהעשור האחרון כדוגמת ספרי יובל נוח הררי (הוא גם ישראלי אז ההקבלה מתבקשת  :) 

רק עניין של *זמן* לפני שהוא יתורגם וכל העולם יהנה ממנו, אין לי ספק בזה.. סחטיין! איזה ספר בונבוניירה

אחד הספרים היותר קולחים ומעניינים לקריאה לטעמי, בכלל ההתייחסות לתורת היחסות ו"תוצריה" אחד הנהירים והמונגשים, כל הכרונולוגיה של התפתחות חקר הזמן אם אפשר לקרוא לזה ככה פשוט מדהים- כיף לראות סופרים ישראלים מוכשרים.

ישר כוח !

רשת הזמן הרגיש לי בחלקו הראשון, כמו סיכום הרצאות של התלמיד הטוב ביותר בכיתה. הוא שיטתי, קפדני, לעתים הוא ברור וכתוב רהוט, אך יש חלקים שאני אישית הרגשתי שהלכתי לאיבוד. 

אין בו תחושה של חידוש, את רוב הדוגמאות או ההסברים הכרתי ממקום אחר. אך החלק הזה חיוני להבנת הגדרות הזמן הבעייתיות והלא פתורות כפי שעולות מהתיאוריות הפיזיקליות של המאה ה-20 וכבסיס לחלקו השני של הספר.

בחלק השני של הספר, הלפרין מנסח שאלה גדולה ומאתגרת, האם הזמן הוא מושג אובייקטיבי פיזיקלי, או מושג תודעתי פיקטיבי? על רקע תיאוריות ורעיונות חדשים, הכוללים את תורת הכאוס והמערכות המורכבות, הלפרין מציג כיוון אפשרי להגדרת הזמן, הגורסת שהיקום עצמו פועל כרשת וכמערכת מורכבת. נשמע מסובך, אך מרתק בתובנות שהוא מעניק לנו על מושג הזמן ועל האופן בו הזמן קשור בשאלה הגדולה, מהי בכלל מציאות הקיום שלנו, או מהו היקום?

Created by BestSite